Urząd skarbowy odmówił rejestracji VAT w wirtualnym biurze.

Ze względu na orzeczenie WSA w Krakowie i NSA pojawiła się duża liczba pytań na temat tego w jaki sposób urzędy skarbowe będą teraz podchodziły do rejestracji VAT oraz VAT-EU w wirtualnych biurach. Podstawą tego orzeczenia była decyzja odmowna rejestracji VAT przez naczelnik urzędu skarbowego. W wyniku tego pojawił się problem dotyczący czy tego typu sytuacje mogą pojawić się w innych wirtualnych biurach?

Nie ma co panikować

Sytuacja ta dotyczy rejestracji firmy, która zgodnie z opinią NSA nie miała możliwości prowadzenia działalności zarządu w miejscu w wirtualnego biura. Po pierwsze dotyczy to sytuacji kiedy w lokalu nie ma możliwości zwołania zgromadzenia zarządu oraz dokonywania tam innych czynności związanych z ich funkcjonowaniem.

Równocześnie orzeczenie NSA nie potwierdza generalnej zasady, że rejestracja VAT i VAT-EU w wirtualnym biurze jest niemożliwa tylko, że w tym konkretnym przypadku odmowa była uzasadniona. Jest to wyrok odnoszący się do tej pojedynczej sprawy.

Ważną kwestią poruszoną w tej sytuacji jest brak możliwości prowadzenia działań zarządu i spółki. Oznacza to, że jeśli wirtualne biuro posiada możliwości lokalowe i jest zdolne wynajmować je w celu działalności gospodarczej lub jako siedzibę zarządu można śmiało kwestionować decyzję odmowną naczelnika urzędu skarbowego.

Odnosimy się tutaj do artykułu Gazety Prawnej https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1439485,wirtualne-biuro-bez-statusu-podatnika-vat.html

W przypadku zainteresowania orzeczeniem NSA o kasacji oraz orzeczeniem powiązanym możecie je znaleźć tutaj.

KASACJA – I FSK 1363/17 – Wyrok NSA

I SA/Kr 103/17 – Wyrok WSA w Krakowie

[table id=2 /]

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!