Obowiązek meldunkowy oraz e-meldunek
Jak zapewne wiecie obowiązek meldunkowy został utrzymany w 2018 roku. Meldunek instytucją prawną pozwalającą na organizację przepływu informacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w obrocie prawno-gospodarczym.
Podstawa Prawna
Obowiązek meldunkowy został utrzymany na mocy ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności (dalej nowelizacja), która weszła w życie 1 stycznia 2018 r. Równocześnie ustawodawca ułatwił zmianę oraz zgłoszenie meldunku poprzez udostępnienie go przy pomocy elektronicznej.
Dokładną treść aktu prawnego oraz jego wersję jednolitą możecie znaleźć tutaj.
Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności
Zatrzymanie obowiązku meldunkowego w głównej mierze jest podyktowane koniecznością sprawowania obowiązków konstytucyjnych. Głównie przez administrację publiczną, a w mniejszym stopniu przez podmioty prywatne.

Rejestracja
E-maldunek znajduje się na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl/
Poprzez wyszukanie hasła “meldunek” mamy możliwość odnalezienia odpowiednich adresów url. Pozwalają one nam dokonać rejestracji lub zmiany adresu zameldowania oraz oferujących dodatkowe informacje na temat przepisów obowiązujących w tym zakresie.
Cudzoziemcy
Dodatkowo ustawa wprowadziła zmianę w zakresie meldunku cudzoziemców. Od 1 stycznia 2018 roku cudzoziemiec rejestrujący się poprzez system meldunkowy automatycznie otrzymuje numer pesel. Oznacza to, że nie jest już prowadzony rejestr cudzoziemców co w znaczącym stopniu ułatwia im zalegalizowanie swojego pobytu na terytorium Polski.
Jest to istotne zwłaszcza dla cudzoziemców, których obowiązuje konieczność zameldowania w wypadku pobytu stałego dłuższego niż 3 miesiące. Przepisy te dotyczą także osób będącymi obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, która znajduje się obecnie w okresie przejściowym między członkostwem a separacją.
W praktyce obowiązek meldunkowy jest istotny zwłaszcza dla osób, które będą wchodziły w interakcję z administracją lub sądownictwem ponieważ regulują status doręczonych przesyłek oraz zawiadomień.
Co u nas nowego?!
Zerknijcie także koniecznie na nasze inne artykuły. Opublikowaliśmy także ostatnio bardzo obszerny artykuł na temat outsourcingu oraz jego zaletach. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj – Outsourcing