Obowiązek meldunkowy

Obowiązek meldunkowy oraz e-meldunek

Jak zapewne wiecie obowiązek meldunkowy został utrzymany w 2018 roku. Meldunek instytucją prawną pozwalającą na organizację przepływu informacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w obrocie prawno-gospodarczym.

Podstawa Prawna

Obowiązek meldunkowy został utrzymany na mocy ustawy z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności (dalej nowelizacja), która weszła w życie 1 stycznia 2018 r.  Równocześnie ustawodawca ułatwił zmianę oraz zgłoszenie meldunku poprzez udostępnienie go przy pomocy elektronicznej.

Dokładną treść aktu prawnego oraz jego wersję jednolitą możecie znaleźć tutaj.

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności

Zatrzymanie obowiązku meldunkowego w głównej mierze jest podyktowane koniecznością sprawowania obowiązków konstytucyjnych. Głównie przez administrację publiczną, a w mniejszym stopniu przez podmioty prywatne.

blank

Rejestracja

E-maldunek znajduje się na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl/

Poprzez wyszukanie hasła “meldunek” mamy możliwość odnalezienia odpowiednich adresów url. Pozwalają one nam dokonać rejestracji lub zmiany adresu zameldowania oraz oferujących dodatkowe informacje na temat przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Cudzoziemcy

Dodatkowo ustawa wprowadziła zmianę w zakresie meldunku cudzoziemców. Od 1 stycznia 2018 roku cudzoziemiec rejestrujący się poprzez system meldunkowy automatycznie otrzymuje numer pesel. Oznacza to, że nie jest już prowadzony rejestr cudzoziemców co w znaczącym stopniu ułatwia im zalegalizowanie swojego pobytu na terytorium Polski.

Jest to istotne zwłaszcza dla cudzoziemców, których obowiązuje konieczność zameldowania w wypadku pobytu stałego dłuższego niż 3 miesiące. Przepisy te dotyczą także osób będącymi obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, która znajduje się obecnie w okresie przejściowym między członkostwem a separacją.

W praktyce obowiązek meldunkowy jest istotny zwłaszcza dla osób, które będą wchodziły w interakcję z administracją lub sądownictwem ponieważ regulują status doręczonych przesyłek oraz zawiadomień.

Co u nas nowego?!

Zerknijcie także koniecznie na nasze inne artykuły. Opublikowaliśmy także ostatnio bardzo obszerny artykuł na temat outsourcingu oraz jego zaletach. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj – Outsourcing

Jak zawsze zapraszamy was także do polubienia naszego profilu na facebook oraz instagram.

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!