Stres w Pracy

Stres w pracy

Wszyscy przeżywamy w pracy nieprzyjemne uczucia związane ze stresem. Pojawiają się one zazwyczaj, gdy postrzegamy warunki, w których się znajdujemy, jako zbyt wymagające dla naszych aktualnych możliwości, a w pracy, która dostarcza nam wyzwań, często stykamy się ze stresującymi nas czynnikami.

Wydaje mi się, że pierwszym krokiem do poradzenia sobie ze stresem jest jego akceptacja. Nie mamy szans uniknąć stresu, ponieważ pojawia się wszędzie tam, gdzie na czymś nam bardzo zależy, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Wszystkie ambitne plany wiążą się nierozerwalnie z odczuwaniem presji. W pracy często zdarza się, że nie mamy możliwości wyeliminowania stresorów – czynników wywołujących nieprzyjemne uczucia napięcia i presji. Rzadko mamy wpływ na trudne relacje interpersonalne w pracy, powtarzalność zadań, czy presję czasu.

Dlatego jedną z sugestii jest zmiana perspektywy i podejścia do wymagających sytuacji jako nieuniknionych wyzwań. Zamiast panikować, naszym zadaniem jest analiza zasobów, którymi dysponujemy, aby ułatwić sobie poradzenie z przeciwnością, która przed nami wyrosła. W psychologii funkcjonują dwa ciekawe pojęcia związane ze stresem: eustres i dystres.

Rodzaje stresu

Eustres – to pozytywny stres, który mobilizuje i motywuje nas do działania. Wiąże się z pozytywnymi emocjami i podekscytowaniem. Pojawia się, gdy mamy poczucie, że rozwiązanie zadania jest w zasięgu naszych możliwości, co podnosi pewność siebie i efektywność.

Dystres – stres negatywny, z powodu poczucia, że nie jesteśmy w stanie stanąć na wysokości zadania w obliczu trudności, odczuwamy negatywne emocje i negatywnie wpływa on na nasze samopoczucie; może być krótko- lub długoterminowy, co może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi; obniża wyniki i efektywność naszego działania.

Co ciekawe, reakcja naszego organizmu na napotkane warunki jest dokładnie taka sama, niczym nie różni się biologiczna odpowiedź naszego ciała na czynniki, które wywołują eustres oraz dystres. Tylko od naszego nastawienia i naszych przekonań zależy jaki znak nadamy sytuacji, jakie wzbudzimy w sobie emocje oraz jak efektywne będą nasze działania w stronę rozwiązania problemu. Możemy sobie pomóc podchodząc do wyzwania z pozytywnym nastawieniem i świadomością swoich zasobów lub przekreślić swoje szanse – z góry nastawiając się na porażkę i wywołując dystres.

Jestem przekonana, że wszystkie nasze kłopoty zaczynają się w naszych umysłach, w tym, jak zastane warunki postrzegamy i, w związku z tym, dysponujemy olbrzymią siłą – poprzez własne przekonania kreujemy rzeczywistość, w której przychodzi nam żyć oraz pracować.

blank

Praca nad nastawieniem nie jest łatwa i opiera się na samoświadomości – świadomości wszystkiego, co się w nas dzieje – naszych myśli, uczuć, emocji oraz ich znaku, reakcji na konkretne zdarzenia i przekonań, które wypracowaliśmy na przestrzeni całego życia. Poznając i rozumiejąc siebie mamy szansę pracować nad swoimi reakcjami na wyzwania, które są nieodłącznym aspektem naszego życia. Zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym będziemy doświadczać stresu, ale powstałą na jego podstawie energię możemy wykorzystać na swoją korzyść.

Marianna Urbanek

Więcej na temat radzenia sobie ze stresem i pozytywnego nastawienia znajdziesz w artykule:

https://psychologialekka.blogspot.com/2018/04/pozytywna-strona-zycia.html

Więcej artykułów na różne tematy związane z psychologią na blogu autorki:

https://psychologialekka.blogspot.com/

Zapraszam serdecznie!

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!