Jak założyć działalność gospodarczą?

Wielu z was myśli nad założenie działalności gospodarczej. Założenie działalności gospodarczej to pierwszy krok do kariery biznesowej. Nawet najwięksi milionerzy zaczynali od czegoś małego. Jeśli nie wiecie jednak jak to zrobić pomożemy wam w tym i wyjaśnimy wszystko krok po korku.

Najprostszym sposobem rozpoczęcie działalności gospodarczej jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zalety wynikające z prowadzenia działalności w tej formie prawnej to:

 • brak konieczności posiadania kapitału zakładowego,
 • brak obowiązku prowadzenia pełnej księgowości,
 • możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej, dotyczy to wypadku kiedy obroty firmy nie przekroczą 1 200 000 euro
 • ulgowa stawka ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności,
 • możliwość ubiegania się o dotacje unijne oraz dotację z PUP na założenie działalności,

Niestety w przypadku tej formy prawnej wskazuje się też na pewnego rodzaju niedogodności:

 • przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy,
 • tak prowadzonej firmy nie można sprzedać w taki sam sposób jak spółkę handlową. Przedmiotem sprzedaży może być majątek firmy,
 • konieczność opłacania ZUS niezależnie czy firma przynosi dochody czy nie,

Aby dokonać założenia działalności trzeba poprawnie złożyć formularz CEIDG-1. Można go znaleźć pod tym adresem WWW. Znajduje się tam kreator wniosku oraz formularz. W przypadku kiedy zakładają Państwo działalność po raz pierwszy polecamy skorzystać z kreatora, który krok po kroku powie co należy wypełnić w wybranym polu. Jeśli już wiecie jak to zrobić można wypełnić formularz online w całości. Wzór formularza CEIDG-1 w formacie pdf możecie znaleźć też tutaj.

Omówimy teraz wybrane elementy wniosku tak abyście wiedzieli co należy zaznaczyć w poszczególnych rubrykach.

03.4 – NIP

Jeśli posiadacie numer NIP to należy go podać. Numer NIP to numer identyfikacji podatkowej. Jest to podstawowy numer identyfikujący podatnika w urzędzie. Jesli nie posiadacie numeru nip zaznaczyć odpowiednie pole. ZOstanie on wam przydzielony podczas rejestracji wniosku.

03.5 – REGON

Jeśli pierwszy raz zakładają działalność gospodarczą to nie posiadacie jeszcze numeru REGON. Nazwa REGON to akronim REjestr GOspodarki Narodowej. Dzięki temu urzędy i instytucje państwowe identyfikują podmioty prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku wniosku składanego po raz pierwszy zostanie wam przydzielony nowy numer.

04 i 05 – Adres zamieszkania i adres zameldowania

Zazwyczaj większość przedsiębiorców posiada ten sam adres zamieszkania i zameldowania. Jeśli z jakiegoś powodu jednak jest inaczej Pamiętajcie żeby nie popełnić błędu i nie podać takiego adresu zameldowania gdzie nikt nie będzie odbierał korespondencji. Oczywiście możecie tutaj też posłużyć się adresem wirtualnym do czego serdecznie was namawiamy. Korzyści wynikające z tego opisywaliśmy już wcześniej tutaj.

!!! Pamiętajcie że obowiązek meldunkowy NIE JEST ZNIESIONY tak jak początkowo to sugerowano. w 2018 r. nadal konieczne jest posiadanie adresu zameldowania. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj.

06.03 Rodzaje działalności gospodarczej według PKD

PKD czyli Polska Klasyfikacja Działalności to system mający na celu ułatwić rozpoznanie jakiego rodzaju działalność gospodarczą jest prowadzona przez dany podmiot. Wybierając rodzaje działalności gospodarczej sugerujemy możliwie najszersze definiowanie działalności. Pod tym adresem www znajdziecie listę kodów.

10.2 – Adres do doręczeń

Tutaj jest mowa o adresie do korespondencji dla firmy jako podmiotu działalności gospodarczej. Po raz kolejny sugerujemy tutaj skorzystać z usługi wirtualnego biura która bardzo może wam ułatwić prowadzenie działalności. Więcej TUTAJ!

 1. Dane dla KRUS

Tutaj wypełniają dane osoby które podlegają odrębnemu systemowi ubezpieczeń społecznych KRUS.

 1. Aktualny naczelnik urzędu skarbowego

Nie chodzi tutaj o wymienienie osoby z imienia i nazwiska tylko o funkcję. Np. Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Górczyn

 1. Dodatkowe załączniki

To dodatkowe dokumenty, dzięki którym uzupełnimy informacje w systemie.

 • CEIDG-MW – dodatkowe miejsca wykonywanej działalności;
 • CEIDG-PN – udzielone pełnomocnictwa;
 • CEIDG-RB – informacja o rachunkach bankowych;
 • CEIDG-RD – rodzaje wykonywanej działalności gospodarczej;
 • CEIDG-SC – udział w spółkach cywilnych;
 • CEIDG-POPR – formularz do dokonywania korekt w przypadku pomyłek.

Wzory tych dokumentów możecie pobrać tutaj.

!!! UWAGA !!!

Od marca 2018 roku można prowadzić działalność gospodarczą na uproszczonych zasadach w postaci – działalności nierejestrowanej. Trzeba oczywiście spełnić pewnego rodzaju warunki:

 1. Mogą ją założyć osoby, które przez ostatnie 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziły firmy. Dotyczy to działalności gospodarczej na zwykłych zasadach oraz spółki cywilnej. Równocześnie nie można być wspólnikiem w spółce osobowej lub kapitałowej, a także nie można być członkiem zarządu spółki.
 2. Nie można prowadzić działalności reglamentowanej, która wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia lub licencji.
 3. Miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (na rok 2018 kwota ta wynosi 1050 zł).
 4. Działalność musi być prowadzona samodzielnie tak, aby przychód nie był podzielony pomiędzy dwie osoby.

Ważna informacja dla wszystkich przedsiębiorców. W przypadku działalności rejestrowanej nie ma konieczności posiadania REGON-u, NIP-u i co najważniejsze nie ma konieczności zapłaty ZUS.

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!