Procedura zakupu gotowej spółki

Procedura zakupu gotowej spółki z o.o.

Wiemy że część z was rozważa zakup gotowej spółki z o.o. do prowadzenia działalności gospodarczej. Przygotowaliśmy dla was mały poradnik dotyczący tego na co należy zwrócić uwagę w momencie dokonywania zakupu gotowej spółki.

Znalezienie sprzedawcy

Na rynku istnieje bardzo dużo podmiotów oferujących usługę sprzedaży gotowej spółki z o.o. Wiele z nich traktuje to jako swoją główną działalność natomiast inne robią to dorywczo. Bardzo często są to biura księgowe zajmujące się na co dzień prowadzeniem księgowości dla swoich klientów i okazjonalnie kupują one spółki ze stratami za poprzednie lata działalności. Tego typu spółki zazwyczaj są uznawane za czyste ze względu na profesjonalną wiedzę w tym zakresie osób oferujących ich sprzedaż. Może to też być kancelaria prawną zajmująca się tego typu działalnością. Zwróć uwagę na to czym zajmuje się podmiot prowadzący sprzedaż spółki. Jeśli jest to osoba fizyczna spółka może posiadać zobowiązania, o których sprzedający nie będzie ciebie chciał poinformować.

Wybór spółki

Wybierając spółkę dla prowadzenia działalności gospodarczej zdecyduj się na to jakiego rodzaju cechy powinna ona posiadać. Jeśli masz już pokaźne przychody i chcesz je przypisywać na spółkę z o.o. w takim razie szukaj spółek ze stratami z poprzednich lat ponieważ odliczysz je sobie od podatku CIT. Jeśli dopiero myślisz o rozpoczęciu działalności i zależy ci na pozyskaniu finansowania szukaj spółki o dobrej historii kredytowej oraz odpowiednio wysokim kapitale zakładowym. Budzi to zaufania banków i jest brane podczas ustalania ratingu kredytowego.

Umówienie spotkania

W celu zakupu spółki należy objąć jej udziały oraz w niektórych wypadkach dokonać zmiany zarządu. Wszystko to odbędzie się w biurze notarialnym. Pamiętaj że stawki notarialne nie są sztywne i można je ustalać indywidualnie. Warto się zastanowić czy nie lepiej dokonać transakcji u notariusza którego znamy i z którym już dokonywaliśmy czynności niż u takiego którego poleca sprzedający.

Odbiór dokumentów

Spółka z o.o. jako byt prawny jest powołana do życia w oparciu o zestaw dokumentów. Odbiór tych dokumentów może mieć kluczowe znaczenie co do pewności stanu prawnego i podatkowego spółki w przyszłości. Zadbaj o to, aby otrzymać dokumenty rejestracyjne oraz księgowość spółki. Spółka z o.o. posiada obowiązek przechowywania dokumentów księgowych przez okres do 5 lat. W tym czasie kontrola skarbowa ma praw domagać się otrzymania tego typu dokumentacji.

Mamy nadzieję, że te informacje pozwolą wam dokonać zakupu gotowej spółki w sposób bezpieczny i poinformowany. Zerknijcie też proszę na inne nasze artykuły w tym zakresie. Pisaliśmy wcześniej o gotowych spółkach oraz o rejestracji spółki przez internet.

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!