Turkusowy sposób organizacji

Turkusowe Organizacje – co to jest i dlaczego to jest tak ważne?

Jeśli prowadzisz biznes lub interesujesz się zarządzaniem to bardzo dobrze, że czytasz ten artykuł. Niedługo zagości u nas Gabriela Krupa. Zorganizowała u nas warsztaty na temat Turkusowych organizacji i Halokracji!

Halokracja i turkusowe organizacje to bardzo innowacyjne podejście do modelu zarządzania organizacjami. Mogą to być zarówno duże jak i małe firmy, a także podmioty działające niekomercyjnie jak administracja państwowa lub organizacje NGO. Celem tych modeli zarządzania jest budowa systemów, samo zarządzających oraz celowych.

Wprowadzenie tych metod zarządzania prowadzi do zwiększenia efektywności działania organizacji przez poprawę indywidualnych działań osób. Celowość ich działań, ich wymagania oraz sposób wykonania są oparte o ich wiedzę i rozeznanie. Powoduje to przesunięcie centrów decyzyjnych ze struktury hierarchicznej na bardziej płaską, która posiada lepszą wiedzę na temat tego co i jak należy wykonać, aby osiągnąć cel.

Duże Firmy Technologiczne

Przykładem tak funkcjonujących organizacji są duże firmy technologiczne ze stanów zjednoczonych. Google, Facebook, Twitter od dawna wprowadziły w swoich firmach tego typu rozwiązania. Poprawa organizacji pracy ma duży wpływ na wydajność pracowników ale także na wydajność finansową całej organizacji. Swobodny przepływ informacji oraz brak zatorów decyzyjnych ze względu na hierarchiczną strukturę sprzyja innowacyjności.

Wszystko to ma bardzo silne podstawy w cybernetyce. Przepływ informacji w strukturze hierarchicznej jest mniej wydajny niż w strukturze płaskiej i rozproszonej. Każda informacja pojawiająca się w firmie, aby przejść z jednego miejsca na drugie musi pokonać większą drogę w strukturze hierarchicznej pomiędzy większą ilością osób. Koszty energetyczne takiej organizacji systemu cybernetycznego są większe niż w systemie płaskim rozproszonym.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat koniecznie musicie nas odwiedzić jutro o 19.00 w Clockwork Wirtualne Biuro Poznań i Coworking na ul Słowackiego 55/1

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!