Rejestracja płatnika VAT

Rejestracja płatnika VAT

Rejestracja płatnika VAT to obowiązkowa czynność każdego przedsiębiorcy zanim będzie mógł zacząć wystawiać faktury VAT. Jeśli prowadzicie działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. lub innej spółki handlowej musicie wybrać sposób opodatkowania swoich produktów oraz usług. W większości przypadków przedsiębiorcy wybierają opodatkowanie VAT.

W celu zgłoszenia podmiotu jako płatnika VAT należy wypełnić formularz VAT-R i złożyć go w biurze podawczym właściwego dla spółki urzędu podatkowego. Właściwość urzędu można łatwo sprawdzić na stronach rządowych. Możecie to zrobić przy pomocy narzędzia takiego jak wyszukiwarka urzedów Hoga http://bazy.hoga.pl/urzedy.asp

W momencie kiedy będziecie mieli ustalone jaki jest dla was właściwy urząd skarbowy następuje czas na wypełnienie formularza VAT-R i złożenie go w biurze podawczym.

Jak wypełnić formularz VAT-R?

Postaramy się teraz wam wyjaśnić czego dotyczą poszczególne elementy formularza. Formularz możecie pobrać z tej strony.

Nie opiszemy wszystkich punktów dokumentu, ale postaramy się wyjaśnić wam te najważniejsze.

4. Cel zgłoszenia.

Jeśli pierwszy raz zgłaszacie podmiot do rejestracji VAT lub z jakiegoś powodu przestaliście być “vatowcami” musicie zaznaczyć że celem zgłoszenia jest rejestracja. W przypadku zmian zaznaczacie aktualizację danych.

5. Naczelnikiem urzędu skarbowego

jest naczelnik właściwego dla was urzędu skarbowego – przykład “Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Jeżyce”.

6. Organ podatkowy w Państwie siedziby.

Ten punkt możecie pominąć jeśli nie posiadacie siedziby za granicą. Domyślnie przyjmuje się że jest to Polska.

Paragraf B. Dane podatnika.

Tutaj mieszczą się wszystkie dane identyfikacyjne podatnika.

10. Rodzaj podatnika

jeśli prowadzicie działalność gospodarczą w postaci spółki prawa handlowego zaznaczacie -> podatnik niebędący osobą fizyczną, w innym przypadku zaznaczacie osoba fizyczna. Wyjątkiem od tego jest bycie osobą zagraniczną. Przez osobę zagraniczną rozumiemy – podatnik nieposiadający na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

11. Nazwa pełna

w przypadku spółki oznaczenie nazwy spółki razem z typem spółki. Spółka z o.o. lub komandytowa, jawna etc. W przypadku osoby fizycznej konieczne jest oznaczenie razem z drugim imieniem widniejącym na dowodzie osobistym.

C.1 Okoliczności określające obowiązek podatkowy.

Tutaj jest bardzo dużo różnych elementów. Jeśli chcecie prowadzić najzwyklejszą działalność gospodarczą nie podlegającą regulacji w żaden sposób zaznaczacie punkt 33. Podatnik rezygnuje (zrezygnował) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy. Dla pewności możecie przeczytać treść tego artykułu pod tym linkiem. Upewnijcie się, że nie podlegacie żadnemu z wymienionych przepisów.

44. Deklaracje kwartalne.

Wybieracie składanie deklaracji kwartalnych. Pamiętajcie że nie jest to równoznaczne z kwartalną zapłatą podatku vat. Deklaracja kwartalna to tylko poinformowanie urzędu o szczynkowych przychodach przedsiębiorstwa.

C2. Informacje dotyczące składania deklaracji.

Jeśli jesteście małym podatnikiem to zaznaczcie VAT-7K czyli oparty o deklaracje kwartalne.Dotyczy to większości początkujących przedsiębiorców.

C3. Transakcje wewnątrzwspólnotowe.

Zaznaczcie punk 59 – “podatnik podlegający obowiązkowi rejestracji jako podatnik VAT czynny będzie dokonywał lub dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów…”

62. Przewidywana data rozpoczęcia

dokonywania czynności wymienionych w poz. 59, 60, 61 – tutaj musicie wpisać dzień następny od dnia złożenia zgłoszenia.

Podsumowanie zgłoszenie płatnika podatku VAT.

Jest to typowy sposób wypełnienia formularza VAT-R zgłoszenie płatnika VAT, który pozwala waszej spółce lub wam samym wystawiać faktury VAT. Jeśli nie macie pewności czy dobrze wypełniliście formularz, śmiało możecie zadzwonić do urzędu i zapytać się o detale. Możecie też przygotować projekt i wysłać zeskanowaną wersję do urzędu aby go sprawdzili wcześniej.

Jeśli jesteście zainteresowani rozpoczęciem biznesu koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na temat inkubacji. Inkubacja to nowoczesny sposób rozpoczynania biznesu w warunkach sprzyjających rozwojowi.

Przypominamy wam także o naszej ofercie związanej z wirtualnym biurem oraz coworkingiem.

Koniecznie przeczytajcie artykuł na temat prowadzenia wirtualnego biura oraz coworkingu czyli wynajmu biurek na godziny.

Dodaj komentarz

Open chat
Potrzebujesz Pomocy?
Scan the code
Hej! Masz pytania?
Bardzo chętnie odpowiemy!